قم گردی

تنگه آسیاب قلی

تنگه آسیاب قلی

نوشته شده در ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۰۴:۴۵

این روزهای بهاری فرصت مناسبی برای گردشگری است و پیشنهاد ما این بار جایی است که نامش را هم احتمالا تاکنون نشنیده اید؛ تنگه آسیاب قلی
که در بخش خلجستان واقع است و تنها یک ساعت از قم فاصله دارد.
گفته می شود دلیل نامگذاری این تنگه به دلیل نزدیکی به آسیابی به نام آسیاب قلی است که در روستای آغلک قرار دارد. البته این روستا سه آسیاب دیگر به نام های آسیاب میان، آسیاب درون و آسیاب میرزا هم داشته است.
برای سفر به تنگه آسیاب قلی (یا سر آسیاب) پس از عبور از جاده ساوه سلفچگان و طی مسیری در حدود 3 کیلومتر از سه راهی آوه به جاده اصلی دره قاهان می رسیم که در ادامه مسیر و طی 2 کیلومتر دیگر در سمت راست جاده، از طریق جاده ای خاکی به ارتفاعاتی خواهیم رسید که در میان آن تنگه ای بکر و زیبا به چشم می آید.
تنگه به شکل زیبایی کاملا در دل زمین پنهان است که دلیل آن فرسایش سطح ماسه ای زمین بر اثر جریان آب در این منطقه به شمار می آید. این تنگه که می توان آن را شکل کوچکتری از تنگه واشی فیروزکوه دانست در فصل بهار دارای زیبایی های خاص و طبیعت بکری است. در آب رودخانه ماهیانی ریز و درشت، مارهای آبی و خرچنگها وجود دارند. همچنین گیاهانی از سراسر دیوارهه ای ماسه ای تنگه به شکلی چشم نواز آویزانند و منظرهای بدیع را بوجود آوردهاند. 
پیشنهاد می شود این سفر را جوانان عزیز در جمعه ای دوستانه تجربه کنند که بدون شک خاطرهای ماندگار برای شان رقم میخورد. سفر به این منطقه دلنشین را از دست ندهید.

منبع: نشریه صفاییه

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

mahbubexu
نوشته شده توسط mahbubexu:

چه جالب این آخر هفته رو میتونیم اینجا سپری کنیم

۱۳۹۵/۰۲/۱۲ - ۰۶:۴۳:۵۸