قم گردی

باجک گردی با چاشنی غذا

باجک گردی با چاشنی غذا

نوشته شده در ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۰۹:۰۷

هر چند این خیابان رسما ۱۹ دی نامیده می شود، ولی مردم همچنان آن را با نام باجک می شناسند، بخصوص حدفاصل چهارراه بازار تا میدان جهاد که به "باجک یک" معروف شده، حتی اگر کسی یادش نباشد که سالها نامش "بهروز" بوده و حتی اگر کسی نداند که به قولی نام باجک برگرفته از باغ یا باغهایی است که سالیان پیش در این بخش از شهر "باجکیه" یا "باجک" نامیده می شد.

روایتی از باجک؛ از گذشته تا امروز

این اسامی مختلف گویا فرازونشیب خیابان باجک یا بهتر بگوییم باجک یک است. بخش قدیمی تر آن از چهارراه بازار تا حول و حوش مسجد رضوی که البته به محله های قدیمی مثل "باغ پنبه" متصل است و بخش جدیدتر آن که تا میدان جهاد ادامه دارد. البته با ساخت و سازهای بی ضابطه، همه معبر اصلی و بیشتر معبرهای فرعی هویت اصلی خود را از دست داده و ساختمان های بدقواره که هر یک ارتفاعی و نمایی دارند، این بخش شهر را حسابی نامتجانس و نازیبا ساخته است.

حسرت؛ باجک آباد و سرسبز

جالب اینکه اندک خانه های قدیمی در معبر اصلی نیز به مرور زمان تخریب شده و به جز یکی دو مورد از جمله در نبش کوچه مدرسه نمونه، چیزی باقی نمانده است. البته احیای دو خانه قدیمی یزدانپناه و طباطبایی در کوچه ۱۱ باجک که به محله قدیمی باغ پنبه مرتبط هستند، خود گویای این است که این منطقه دارای چه بناها و ملک های ارزشمندی بوده است، از جمله خانه لاجوردی که می گویند وراث یا مالکان حاضر بودند به زیر قیمت بفروشند تا بنا حفظ شود، ولی خریداری پیدا نشد تا تخریب شود.

تغییرات اندک در مجموعه های غذایی

برخلاف تغییراتی که در هویت این بخش و خیابان از شهر صورت گرفته، غذاخوری های این خیابان تا چند سال پیش تغییر ملموسی نداشته. یکی دو جگرکی و کبابی، بیشتر در ابتدای خیابان باجک و چند ساندویچی در حول و حوش مدرسه امیرکبیر و دبیرستان دین و دانش که بعضا دست به دست شده اند و تغییر نام هم داده اند. البته «کبابی (حاج اسماعیل) خوش قامت» سالهاست مقابل بیمارستان کامکار دایر است و دو آبمیوه فروشی «فدک» و «کوثر» هم لابد به سبب مجاورت با این بیمارستان و البته دو مدرسه یاد شده، همچنان در اینجا مشغولند، هر چند کمتر کسی به نامشان دقت می کند.

به نام دانش آموزان، به کام همه

از ساندویچی ها و فلافلی ها که طعام دانش آموزان را در روزهای دور و نزدیک مهیا می کردند و در زمانی تعدادشان خیلی زیاد هم شده بود، فقط «ساندویچ نادری» و «فلافل کوثر» هنوز مشغولند و کمی پایینتر، همین اواخر «ساندویچ و پیتزای شایان» جایگزین «فست فود رضا» شد که البته خود آن هم عمر کوتاهی داشت.

جعفر آقا؛ عجین با باجک ۱

قطعا معروفترین واحد غذایی باجک یک، «پیتزا جعغراقا» است که دو شعبه هم دارد. یکی نبش کوچه ۲۸ که اتفاقا خود جعفرآقا مدتی است مدیریتش می کند و یکی هم در فلکه جهاد که مدیریتش با پسران جعفراقاست که سالهاست مشتریان خود را دارند. البته یک فلافلی سلف سرویس با نام «فلافل دی» هم روبروی قنادی بلوط در ماه های اخیر جایگزین فست فود ۳۶۰ شده است.

نگاه جدید به ظرفیت های قدیمی

به سبب همان بافت تاریخی این بخش شهر که گفته شد، این روزها دو رستوران سنتی در کوچه ۱۱ باجک در خانه های تاریخی یزدانپناه و طباطبایی دایر شده که اوازه شان از شهر قم نیز فراتر رفته است. همچنین یک باغ کوچک در مقابل کوچه مخابرات که تاکنون جان سالم به در برده، با نام «باغ رستوران باجک» نیز دایر است.  هر سه این مجموعه ها، با محیطی متفاوت فرصت مناسبی را برای یک وعده غذایی مناسب با خانواده یا دوستان فراهم می کند.

تکمیل پکیج باجک یک با بستنی و شیرینی

صحبت از باجک یک که به میان می اید نباید دو چیز را از یاد برد. یکی «بستنی طاووس» و «بستنی بابااکبر» در فلکه جهاد که اولی قدیمی تر است و دومی نونوارتر و یکی هم قنادی های لادن، شیرینک و بلوط که به نوعی با پیشروی تاریخی این خیابان همراه بوده اند. همه اینها پکیجی را فراهم می کند که اگر گذرتان به این بخش از شهر قم افتاد، دلی از عزا در بیاورید، هر چند باجک دیگر ان باجک سرسبز و زیبا نیست.

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!