قم گردی

قم گردی با طعم فلافل

قم گردی با طعم فلافل

نوشته شده در ۱۳۹۶/۰۶/۰۲ - ۱۱:۳۰

این بار هم برای قم گردی سری زده ایم به کوچه ها و خیابان های این شهر، نه برای بازدید از اماکن تاریخی یا گردشگری شهر. بلکه علاقه مان به فلافل ما را به قم گردی و فلافلی ها در این شهر کشانده است، خوراکی خوشمزه و خوش طعمی که تقریبا در هر کوچه و محله و خیابانی در قم، نه یکی بلکه بعضا تا چند تا قابل دسترس است.

درباره این که دقیقا فلافل و فلافل فروشی چه سالی وارد قم شده، اختلاف نظر است. اما معتبرترین منبع در این زمینه یک نشریه محلی با نام «نسیما» است که بر اساس احتساب آنها، الان حدود 30 سالی می شود که فلافل در قم جای خود را باز کرده است.

ماجرای ابوشجاع و ساندویچ فلافل 5 تومانی

این نشریه در گزارش مفصلی درباره فلافل در سال 88 نوشته که ابوشجاع، قدیمی ترین فلافل فروشی قم است که کار خود را در خیابان چهارمردان قم آغاز کرده. او در بخشی از مصاحبه اش با این نشریه درباره نحوه راه اندازی فلافلی اش می گوید: «والله خیلی اتفاقی خودم هم نمی دانم سال 68 که جنگ تمام شد من و برادر آمدیم خیابان چهارمردان [قم]. آن موقع هیچ فلافل فروشی در این خیابان نبود. یک زیرزمین اجاره کردیم و از همان اول فلافل می فروختیم، هر ساندویچ فلافل هم بود 5 تومان» 

فلافل محبوب همه

اما مهم تر از تاریخچه ورود فلافل به قم، گستردگی توزیع و محبوبیت این غذا در میان شهروندان است، اینکه یک غذای عربی توانسته در شهر قم آن قدر به محبوبیت برسد تا حالا در هر خیابان و [کوچه ای] از قم شاهد انبوه این فلافل فروشی های کوچک و نُقلی باشیم. همان طور که کمتر غذایی را می توان در اغذیه فروشی ها و رستوران ها دید که پراکندگی و تنوع مخاطبان و دل طرفداران آن تا این قدر وسیع و فراوان باشد. همین که دختر و پسر و پیر و جوان و [دانشجو] و روحانی و مرفه و فقیر در یک همنشینی مسالمت آمیز با یک حس و لذت مشترک در فلافل فروشی ها در کنار هم می نشینند [یا می ایستند]، تصویر جذاب و منحصر به فردی است.

به علاوه برای ما قمی ها، این قرص های کوچک [گِرد] دوست داشتنی آن قدرها خاطره انگیزند و هر کدام از ما خاطره های شیرین و تلخ بسیاری از آنها داریم. از شیرینی و لذت فلافل خوردن های دسته جمعی بگیرید یا تلخی کتک خوردن از معلم و ناظم مدرسه به خاطر خوردن این ساندویج های عزیز در جیم زدن هایمان از مدرسه. اما بارها و بارها این فلافل بوده که با قیمت ارزان و طعم مطلوبش توانسته از پس این گرسنگی سیری ناپذیر معده خالی مان بر آید. 

فلافل، نوآوری و کارآفرینی

فلافل در قم به فرصتی برای نوآوری فلافل فروشی ها نیز بدل شده، از بعضی ها که همچنان به سبک قدیم فقط فلافل می فروشند که بگذریم، بعضی امروزی ترند و فلافل و قارچ و پنیر و حتی بادمجان و دیگر ترکیبات را عرضه می کنند و برخی هستند که سلف سرویس دارند، یعنی فلافل به همراه چند نوع سالاد و ترشی و غیره. از سالاد شیرازی در کار هست تا سالاد  کلم و کاهو. از ترشی شور گرفته تا ترشی لیته. حتی این روزها می شود فلافل زعفرانی و کنجدی با روغن ارده کنجد ایرانی هم در قم پیدا کرد.

فراتر از اینها، آماده کردن «مایه» فلافل هم یک کار تخصصی است تا نتیجه نهایی کار، خوش طعم تر و وسوسه انگیزتر باشد. به گفته اهل فن، آماده کردن «سُس» فلافل هم به این آسانی نیست بلکه این روزها به یک حرفه بدل شده. یعنی خیلی از فلافلی ها فقط فلافل را در روغن طبخ کرده و به دست مشتری می دهند و ماده اولیه و سس فلافل را به صورت آماده تهیه می کنند.

فلافل، همراه دوم؟!

همان طور که گفته شد فلافل از در دسترس ترین خوراکی ها در قم است. به جز فلافلی های تلفنی، کافی است فقط 200 متر پیاده روی کنید تا به نزدیک ترین فلافلی برسید. با این حال، برای خرید یک فلافل خوشمزه، گزینه اول خیابان چهارمردان قم است، زادگاه اصلی فلافل در قم که هنوز بوی اصالت می دهد.

اگر دنبال فلافل های امروزی تری هستید، پیشنهاد ما فلکه صفاییه است، چند فلافلی کنار هم، هیچ کسی را ناامید و گرسنه به خانه باز نمی گردانند. در فلکه شهید دستغیب و معابر اطراف هم می توانید چند فلافلی نسبتا خوب را پیدا کنید. فلافل های سلف سرویس هم این اواخر در همه نقاط قم اضافه شده اند. پس نگران نباشید، اینقدر فلافلی هست که شما گرسنه به خانه باز نخواهید گشت، پس به قم گردی خود ادامه دهید.

مطلب مرتبط: کوچه چلو خورشتی ها

 

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

Mahdi1361
نوشته شده توسط Mahdi1361:

سلام من از فلافلی سید،ابتدای خیابان زنبیل اباد فلافل گرفتم واقعا خوشمزه بود و بهداشتی.بنظرم من یکی از بهترین فلافلی های قم فقط یکم شلوغ اما زود فلافل اماده میکنن خیلی معطلی نداره

۱۳۹۸/۰۵/۲۴ - ۱۸:۴۸:۱۹
ya sahebzaman
نوشته شده توسط ya sahebzaman:

سلام. من یه فلافل خور تمام عیارم. هر شهری که برم، حتما از فلافلاش میخورم. هفته ای یه بار از تهران میام قم برا زیارت. قم خیلی فلافلی داره. انصافا فلافلاش هم خوشمزن. ولی متاسفانه هنوز بهداشتی و مکانیزه نشده. خیلی از فلافلی ها الان مجهز شدن به دستگاههای فلافل. من تهران زیاد دیدم. آدم با خیال راحتتری خرید میکنه و به زن و بچش فلافل میده. نمیدونم چرا قمی ها کمتر رفتن سمت دستگاه. حد اقل من ندیدم. یه تحقیقی می کردم، یه شرکتی تو اصفهان، دستگاه فلافل میزنه و حتی صادر میکنه به اروپا. خب حالا چرا قمی ها نخریدن، نمیدونم.

۱۳۹۶/۱۱/۰۱ - ۰۷:۰۱:۳۱
mary
نوشته شده توسط mary:

فلافل خوشمزه ست ولی خب خیلی روغن می بره و گاهی با روغن سوخته درستش می کنند که واقعا خوب نیست.

۱۳۹۶/۰۵/۰۷ - ۱۶:۲۷:۳۸