قم گردی

فردو؛ نامی آشنا، روستایی غریب

فردو؛ نامی آشنا، روستایی غریب

نوشته شده در ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۱۶:۰۸

شاید نام فردو را این روزها نه تنها ایرانی ها بلکه جهانیان هم شنیده باشند، اما زیبایی های مسحورکننده این روستا در دل کویر قطعا از چشم خیلی ها پنهان مانده است.
محلی ها می گویند نام این روستا یعنی «فردو» برگرفته از واژه «فردوس» به معنی بهشت است که شاید به دلیل آب و هوای آن در دو فصل بهار و تابستان این گونه نامگذاری شده چرا که آب و هوای آن در بهار و تابستان خنک و مطبوع است، هر چند به دلیل افلیم کوهستانی، زمستان های سرد و خشکی دارد. این روستا که در 50 کیلومتری شهر قم قرار داشته و از توابع بخش کهک (یا نوفل لوشاتو) به شمار می آید، از جنوب غربی به برف انبار، تخت سر حوض، کوه چال، از جنوب شرقی به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعید شاه (سلطان سعد شاه) محدود می شود. 
روستای فردو از طریق شهر های قم و کهک، با جاده آسفالته و از طریق شهر کاشان توسط روستای رهق با جاده خاکی ماشین رو قابل دسترسی است، البته گفته می شود چند سالی است که راه روستا از طریق رهق فعلا بسته است. جاده جدیدی نیز از پردیسان قم احداث شده که قم را به کهک مرتبط کرده و نسبت به مسیر های قدیمی مسافت کمتری دارد، در واقع این مسیر از سمت جنوب شهر قم ارتباط با کهک و فردو را ممکن کرده است.
روستای فردو با ویژگی های منحصر به فرد طبیعی یکی از روستای جالب توجه منطقه است. ارتفاعات و کشتزارهای اطراف، مراتع وسیع و باغ های روستا چشم انداز های زیبا و شگفت انگیزی را پدید آورده اند، هر چند طبیعت زیبای این روستا به مانند بسیاری دیگر از روستاهای ییلاقی منطقه و کشور، در سال های اخیر از گزند آسیب ها در امان نبوده است. 
به فاصله یک کیلومتر روستا چشمه های آب از زمین می جوشند و مزارع و باغ های روستا را سیراب می سازند. جریان چشمه ها، مزارع و باغات از جاذبه های بسیار زیبای اطراف روستا هستند. در فاصله 10 تا 12 کیلومتری اطراف روستا رودخانه پرآبی جریان دارد که حواشی آن زیستگاه پرندگان و جانوران گوناگونی دارد. سواحل رودخانه در فصول بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محلی مناسب برای گشت و گذار و تفرج به شمار می رود. البته باید گفت که خشکسالی و کم آبی تاثیرات خود را در این روستا ر به جای گذاشته است.
کوه برف انبار ـ که قبل تر در قم فود آن را معرفی کرده ایم ـ نیز در فاصله 12 کیلومتری روستا قرار دارد و با چشم اندازهای بسیار زیبا طبیعت گران را به سوی خود جذب می کند. سطوح کوه در فصل زمستان از برف یکپارچه سفیدپوش می شود و جلوه ای بسیار تماشایی می یابد.
غار سالمستان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این روستاست که در فاصله حدود 6 کیلومتری آن قرار دارد. این غار مورد توجه غارنوردان و نیز فضایی برای گذران اوقات فراغت است. مزرعه وسف از مزارع وسیع سرسبز و از جاذبه های طبیعی و تفرجگاه های اطراف روستا است. ویلحال نیز مرتع وسیع و زیبایی است که در 16 کیلومتری روستای فردو قرار دارد. این مرتع یکی از نواحی سرسبز و تماشایی روستاست که در بهار و تابستان با هوایی ییلاقی جلوه ای ویژه می یابد.
انواع گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر و گون پیرامون روستا می رویند که کابرد های متنوعی دارند. انواع پرندگان و جانوران مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو پوشش جانوری پیرامون روستا را تشکیل می دهد.
اهالی روستا معتقدند فردو قدمت و پیشینه تاریخی طولانی دارد. بنای امامزاده بوره (باوره) در حوالی روستا و همچنین امامزاده ای در داخل آن، قدمت این روستای کوهستانی را نشان می دهند. گفته می شود قدمت بنای این زیارتگاه ها به دوره صفوی می رسد. مردم روستای فردو به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می گویند. برخی معتقدند که بخشی از حرف های فتحعلی اویسی در یکی از مجموعه های تلویزیونی در سال های گذشته برگرفته از گویش مردم فردو بوده، هر چند خود وی هیچگاه این موضوع را صراحتا بیان نکرده است. 
در مسیر روستا و در حوالی آن بخصوص کهک یکی دو تا مجتمع پذیرایی و چند رستوران پذیرای گردشگران است، هم چنین در خود روستا نیز چند کبابی و چلوکبابی بخصوص در ایام تابستان و روزهای پایانی هفته دایر است.

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

mahbubexu
نوشته شده توسط mahbubexu:

دیگه کسی نیست اسم گیلاسو برف انبار و سایت هسته ایه فردو رو نشنیده باشه

۱۳۹۶/۰۱/۰۷ - ۱۴:۰۱:۳۵