قم گردی

حوض سلطان؛ سرابی در دل کویر

حوض سلطان؛ سرابی در دل کویر

نوشته شده در ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۰

قطعا بعد از کمی طی مسیر در بزرگراه قم به سمت تهران و در سمت راست خود، سپیدی چشم نوازی در میانه بیابان را دیده اید که دریاچه حوض سلطان قم است، هر چند بسیاری آن را با دریاچه نمک قم اشتباه می گیرند.
این دریاچه در 40 کیلومتری شهر قم و 80 کیلومتر پایتخت قرار دارد. دریاچه حوض سلطان (که پیش تر به آن دریاچه «شاهی» هم گفته می شده)، به دلیل شوری بیش از اندازه اش در واقع نمکزار یا بهتر بگوییم هم چون سرابی در کویر است. این دریاچه که در شمال شهر قم قرار گرفته، عمدتاً از بقایای رودخانه های فصلی کم عمقی که از سمت شمال و غرب به آن می ریزد، تغذیه می شود. به دلیل قرار گرفتنش در میان کویر شور، آب این دریاچه شور بوده و وسعت زیادی (حدود 240 کیلومتر مربع) را در میان بیابان های قم اشغال کرده است. خود دریاچه از دو گودی تشکیل شده است، گودی شرقی حوض مره نام دارد و گودی شرقی را حوض سلطان می گویند که در فصول پرآبی، ابتدا حوض مره و پس از آن حوض سلطان پز از آب می شود.
این دریاچه در فصول بهار و پاییز و به دلیل بارش های فصلی، در بهترین زمانه پرآبی خود به سر می برد و بیش از هر زمان دیگری جذاب و دیدنی است. همچنین حضور مقطعی پرندگان مهاجر که این دریاچه را مامن و ماوای خود انتخاب کرده اند، دریاچه را چشم نوازتر از همیشه می کند. ضمن این که خود دریاچه در زمان طلوع و غروب خورشید، چشم اندازی بدیع را پیش روی چشم هر بازدیدکننده ای می گشاید. در اطراف این دریاچه بوته های درمنه و درختچه های تاغ دیده می شود و حالتی باتلاقی کرانه های جنوبی و شرقی آن را پوشش می دهد. اهالی بومی ساکن در نزدیکی این دریاچه به استحصال نمک اشتغال دارند. 
برای دسترسی به این دریاچه، می توان از چند جاده کوتاه آسفالته که به اتوبان متصل است، استفاده کرد. هم چنین یک جاده خاکی نیز در کیلومتر 35 اتوبان قرار دارد که می تواند شما را به این دریاچه زیبا برساند. سفر به این دریاچه و بازدید از آن را هم به جهت پیاده روی و هم برای دوچرخه سواری به جوانان پیشنهاد می کنیم. برای تغذیه در این سفر نیم تا یک روزه هم هر چند پیشنهاد می کنیم کوله های خود را پر کنید، اما دو مجموعه زیتون و مهتاب نیز در فاصله حدود 20 کیلومتر از این دریاچه قرار دارد.

 

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

mahbubexu
نوشته شده توسط mahbubexu:

بسیار زیبا , با مناظر فوق العاده برای عکاسی مخصوصن بعد از بارش باران بدلیل بوجود اومدن حالت آیینه ای

۱۳۹۵/۰۱/۱۴ - ۰۶:۳۳:۲۷
maryam
نوشته شده توسط maryam:

واقعا جای قشنگیه

۱۳۹۵/۰۱/۰۳ - ۰۴:۳۶:۲۸