قم گردی

وشنوه، باغستانی در جوار کویر

وشنوه، باغستانی در جوار کویر

نوشته شده در ۱۳۹۵/۰۵/۱۰ - ۱۸:۵۷

در اطراف قم ـ برخلاف تصور بسیاری از مردم شهرهای دیگر ـ روستاهای خوش آب و هوایی وجود دارد که یکی از این روستاها، روستای وشنوه است، در واقع سرسبزی باغستان های کوچک، این ناحیه را به محیطی برای طبیعت گردی در بین باغ ها و فضاهای اطراف آن به خصوص در فصل بهار و تابستان مبدل می سازد.
این روستا در حدود 30 کیلومتری کَهَک و در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر قم قرار دارد و از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غربی به کوه دیگری محدود می شود که از آن با نام «بخاره» یاد می شود.
این روستا که اهالی آن معتقدند نامش از ایزد هندوها «ویشنو» گرفته شده، مانند بسیاری از روستاهای ییلاقی قم بیشتر در تابستان ها میزبان میهمانان است، چرا که آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. رودخانه فصلی وشنوه در برخی ماه های سال جاری است، هر چند در سال های گذشته این روستا با کم آبی های بسیاری روبه رو بوده است .
این روستا بیش از 2000 متر از سطح دریا ارتقاع دارد و از این روستا، ارتفاعات الوند در 10 کیلومتری آن به زیبایی خودنمایی می کند بویژه در فصل زمستان که قله آن پوشیده از برف است.
از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا، غار وشنوه محسوب می شود که در کوهستانی موسوم به اردهال و در 6 کیلومتری این روستا واقع است.
این روستا بیش تر میزبان شهرنشینان قمی است، هر چند اندک بومیانی نیز در آن زندگی می کنند و از باغداری و زراعت گذران زندگی می کنند. بر اساس سرشماری سال 1385، روستا نزدیک 140 خانوار و حدود 400 نفر سکنه دارد. گویش مردم وشنوه فارسی بوده که با لهجه ای زیبا کلمات را بیان می کنند و برای برخی واژه ها معادل های جالبی دارند، مثلا پِسپِلَک به معنای پروانه. هر چند در سال های اخیر و با توجه به خشکسالی های رخ داده، باغ های وشنوه زیان های بیشماری دیده اند، اما هنوز هم درختان تنومند این روستا از جمله گردو چشم نوازی می کنند.
محلی ها و صاحبان باغ های این روستا معتقدند روستا قدمت طولانی دارند و وجود امامزاده هادی (از بناهای دوره صفویه) را نشانه این موضوع می دانند. یکی از ساکنان روستای وشنوه در وبلاگی با همین نام نوشته که آیت الله العظمی بروجردی 11 تابستان را با اصحاب و خواص شاگردان در وشنوه گذراندند. مرحوم آیت‌الله العظمی حاج سید محمدرضا گلپایگانی، تابستان برخی سال‌ها را در وشنوه یا اَوِل سپری کردند. مرحوم آیت‌الله میرزا محمد کبیر، مرحوم آیت‌الله حاج سیداحمد زنجانی شبیری، آیت‌الله منتظری و آیت‌الله مشکینی برخی تابستان‌ها را در وشنوه گذراندند. 
برای دسترسی به وشنوه دو راه وجود دارد، یکی از سمت جاده قدیم کاشان به سمت کهک و عبور از روستاهای ورجان و سیرو. امکان رفتن به این روستا از سمت پردیسان قم نیز وجود دارد و باید از آن به سمت کهک رفت. پس از کهک تابلوی سبزرنگی میهمانان روستا را به سمت آن راهنمایی می کند. مسیر روستا کوهستانی و بعضا پرپیج و خم و زیباست و جاده آن نیز تا روستا آسفالته است.
چسبیده به این روستا و نرسیده به آن، آبادی کوچک دیگری به نام «اَوِل» قرار دارد که آن هم یکی از روستاهای خوش آب و هوای نزدیک قم است، هر چند این آبادی به جز بهار و تابستان خالی از سکنه است.
هر چند در روستا رستورانی وجود ندارد، اما در مسیر از جمله نزدیک کهک اندک رستوران هایی میزبان ساکنان و مسافران این روستا هستند. در خود روستا یک قهوه خانه سالهاست مردان روستا را گرد هم می آورد.

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

mahbubexu
نوشته شده توسط mahbubexu:

نرسیده به روستا یه دره هست که محشره کسی باورش نمیشه اینجا قم باشه

۱۳۹۶/۰۱/۰۷ - ۱۴:۰۱:۰۱