گپ

روایت پارکینگی که کافه ای خیریه شد

روایت پارکینگی که کافه ای خیریه شد

نوشته شده در ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ - ۱۷:۰۰

شاید شما هم فکر می کنید که کافه ها و کافی شاپ ها صرفا محلی است که دقایق و نهایتا ساعتی را با دوستان و اطرفیان خود دورهم بنشینیم و بگوییم و بخندیم و یا بحث های فلسفی کنیم و حرف های روشنفکرانه بزنیم، اما از قدیم گفته اند همیشه استثناهایی وجود دارد، مثل «کافه خورشید» در دل یک مجتمع پزشکی که بیش از یک کافه برای دور هم بودن و گپ و گفت است.

کامنت های کاربران قم فود درباره کافه خورشید را که خواندم ، علاقه مند شدم که ببینیم فلسفه وجود یک کافه در یک مجتمع پزشکی چیست؟ یعنی هدفشان همان طور که بیشتر کاربران نوشته اند، تنها استراحت و انتظار افرادی است که آزمایش پزشکی دارند و این ایده مناسب به همین مساله ختم شده است. برای همین تصمیم می گیرم که راهی ساختمان پزشکی فرجاد در خیابان باجک شوم. یکی دو پله ورودی این مجتمع را که بالا می روم، سمت راست روی یک تخته سیاه که روی سه پایه ای نصب شده، با گچ سفید و زرد نوشته: "کافه خورشید"؛ یک کافه در مجتمعی پزشکی آن هم در هیاهوی این نقطه مرکزی از شهر که قطعا نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

از در کافه ـ که آدم را یاد درهای قهوه خانه های فیلم های گانگستری می اندازد ـ که می گذرم، علاوه بر کافی مَن که تی شرت زردرنگ و پیش بند سبزرنگی را به تن دارد و سرگرم کار خودش است، تابلوهای نقاشی و مینیاتوری روی دیواری که به مثل دیوارهای قدیمی آجری رنگ شده بود، جلب توجه می کند. در گوشه ای از کافه هم یک مادر و دختر علی القاعده منتظر سفارششان هستند.

کافه ای با شمیم هنر و عطر انسان دوستی

سر صحبت را با کافی من باز می کنم و صحبت قم فود به میان می آید، اجازه می خواهد تا با مدیران هماهنگی کند، حدود ۵ دقیقه ای می گذرد تا یک آقا و یک خانم به کافه وارد می شوند؛ کمی بعدتر متوجه می شوم اینها آقای عباس حاجی جعفری مدیر داخلی مجتمع پزشکی فرجاد و خانم فائزه فاتحی مسئول اجرایی خیریه خورشید هستند. شاید چند ثانیه ای بیشتر نمی گذرد تا صحبتمان دور یکی از میزهای چوبی کافه خورشید درباره چرایی و چگونگی راه اندازی این کافه گُل می اندازد.

عباس حاجی جعفری صحبتش را این گونه آغاز می کند: اینجا که الان شکل و شمایل یک کافه را پیدا کرده، قبلا پارکینگ بوده. اما با مطرح شدن خیریه خورشید، ایده راه اندازی یک کافه نیز شکل گرفت تا امکان ارائه خدمات بهتر به بیماران فراهم شود. هدف راه اندازی کافه هم از همان ابتدا امور خیریه بود، یعنی کسی اینجا به دنبال درآمدزایی نیست. اولا محلی برای استراحت بیماران مراجعه کننده و خانواده های آنها به خصوص بیماران سرطانی و پس از آن محفلی برای انجام امور خیریه است.

او در ادامه توضیح می دهد که به عنوان مثال در همین کافه تاکنون چندین نمایشگاه هنری به نفع بیماران سرطانی برگزار شده و بخشی از عواید آن به این بیماران اختصاص یافته است. در واقع این کافه، خود امروز یکی از زیرمجموعه های فعال خیریه خورشید است، خیریه ای که روز به روز در حال توسعه است.

خورشید؛ گرمابخش وجود بیماران سرطانی

درباره «خیریه خورشید» که سوال می کنم، خانم فاتحی با صبر و حوصله پاسخم را می دهد و درباره چگونگی آغاز به کار این خیریه می گوید: این خیریه با الهام از ایده های «پری ناز فهیمی» شكل گرفته، شاعری جوان كه در آخرین روزهای عمر خود از مادرش خواست تا خیریه ای راه اندازی کند که مثل خورشید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان بتابد و این خیریه به همت دكتر زهرا رضایی ، دکترای تخصصی رادیولوژی و جمع دیگر از پزشکان و متخصصان این مرز و بوم در تابستان 1394 تاسیس شد.

وی در ادامه می گوید: خیریه خورشید در واقع موسسه ای مردم نهاد و غیر دولتی است كه برای كمك به بیماران سرطانی با هر سن و ملیتی و با هدف اصلی افزایش كیفیت زندگی آنها شكل گرفته است و تاکنون بیش از 400 بیمار مبتلا به سرطان را تحت پوشش خود دارد.

فائزه فاتحی درباره اهداف خیریه خورشید به بیان تفاوت این خیریه با مجموعه هایی چون محک می پردازد و می گوید: ما صرفا از کودکان سرطانی حمایت نمی کنیم، بلکه از خانواده هایی که با سرطان دست و پنجه نرم می کنند، حمایت می کنیم. یعنی این طور نیست که صرفا کودکان سرطانی را زیر چتر حمایت خود داشته باشیم، بلکه اگر خدای ناکرده پدر یا مادری سرطان داشته باشد، ما به او، همسر و فرزندانش هم کمک می کنیم.

پیکار با چالش سرطان به کمک خیریه خورشید

وی تاکید می کند: خورشید حامی بی دریغ بیماران در تشخیص، بخشی از هزینه های درمان، آموزش و مشكلات مرتبط با سرطان است و در تلاش است كه در مسیر زندگی، یاور عزیزانی باشد كه با چالشی چون سرطان در حال پیكار هستند.

خانم فاتحی تاکید می کند: البته حمایت ها صرفا حمایت های مادی نیست، بلکه با توجه به مشکلات متعددی که خانواده های درگیر با سرطان روبه رو هستند، تلاش می کنیم دایره خدمات خود را گسترش دهیم.

وی ادامه می دهد: مثلا پدر یا مادری که برای بهبود بیماری اش، شیمی درمانی می کند، خواسته یا ناخواسته نمی تواند همچون پدران و مادران دیگر در کنار خانواده خود باشد، اینجاست که خیریه خورشید دست به کار می شود.

به گفته مسئول اجرایی خیریه خورشید، تهیه و توزیع بسته های «مهر خورشید» برای کودکان در آستانه سال تحصیلی، حضور در بازارچه های خیریه به نفع بیماران سرطانی و برگزاری نخستین جشن قلک خورشید به منظور جمع آوری کمک های مردمی بخشی از فعالیت های این خیریه است. ضمن اینکه خیریه خورشید، پیش تر در قالب صندوق های مددكاری مراكز فرجاد در پرداخت هزینه های تشخیص و درمان حامی بیماران فعال بود و در همین راستا در سال 1393 اقدام به بهسازی بخش انكولوژی بیمارستان كودكان حضرت معصومه (س) با هزینه ای بالغ بر دویست میلیون تومان تحت نظارت یك تیم متخصص کرد.

کافه خورشید؛ پایان راه نیست

مدیر اجرایی خیریه خورشید در ادامه به موضوع خوشایند دیگری نیز اشاره می کند: راه اندازی کافه خورشید و دیگر اقدامات صورت گرفته پایان راه نیست، بلکه این خیریه به دنبال مرکزی است تا به صورت متمرکز خدمات رفاهی – حمایتی و خدمات طب تسکینی را به بیماران مبتلا به سرطان و خانواده هایشان ارائه کنند که خوشبختانه بخشی از کار انجام شده و امیدوارم با کمک های خیرخواهانه این مرکز در زمان مقرر آغاز به کار کند.

او در پاسخ به سوال ما درباره «مراقبت تسکینی» می گوید: اگر به طور خلاصه بخواهم بگویم مراقبت تسکینی به دنبال آن است که بیمار به ویژه بیمار سرطانی به جز بیماری از مشکلات دیگری رنج نبرد، یعنی هم حمایت مالی شود و در عین حال از حمایت های دیگر نیز برخوردار شود، مثلا ارائه مشاوره و آموزش و ... به او و خانواده اش. یعنی تلاش می کنیم در جهت ارتقای کیفیت زندگی بیماران سرطانی و صعب العلاج گام برداریم. هدف خورشید ، بهبود کیفیت زندگی فرد بیمار و خانواده وی است که از طریق برطرف کردن مشکلات عدیده تهدید کننده زندگی و سلامتی فرد بیمار و یا پیشگیری از بروز آن‌ها صورت می‌پذیرد.

دعوت از شهروندان و البته هنرمندان

درباره چگونگی حضور و مشارکت شهروندان در کافه خورشید که سوال می کنم، حاجی جعفری در این باره می گوید: باتوجه به اینکه این کافه بیشتر برای آرامش و استراحت بیماران پیش بینی شده، شاید نتوانیم پذیرای تعداد زیادی از شهروندان باشیم، اما استقبال می کنیم که شهروندان در مراسم اختتامیه نمایشگاه های خیریه ما مشارکت کنند که بخشی از عواید حاصل از آن همان طور که گفته شد به بیماران سرطانی اختصاص می یابد.

وی ادامه می دهد: از هنرمندان نیز دعوت می کنیم که با برپایی نمایشگاه آثار هنری خود در این کافه و اهدای بخشی از درآمدها ما را در این راه یاری کنند. البته خیریه خورشید همیشه پذیرای دستان گرمی است که می خواهند چون خورشید گرما بخش وجود بیماران سرطانی باشند.

 

گزارش: محمد پارسا از تیم قم فود

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!